Ekstremalna Droga Krzyżowa

31 marca, po Mszy św. o godz. 20.00, z mogileńskiego klasztoru wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jest to indywidualna forma rozważania Męki Pańskiej. Jej zaletą jest podjęcie realnego zmagania się z własnymi słabościami, bólem, cierpieniem oraz zmęczeniem podczas całonocnej długiej wędrówki. Dzięki temu łatwiej jest przeżyć rozważanie męki i śmierci Chrystusa.

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Ci, którzy już wiele razy szli EDK, mówią, że było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa…

Słowa uczestników poprzednich edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej:

• „Każdy ma w głowie swoje sprawy, intencje, problemy; każdy ma powód, dla którego idzie.”
  • „To wyzwanie, możliwość poczucia Drogi Krzyżowej w inny sposób niż zazwyczaj – fizycznie. Przez natłok pracy nie było czasu, żeby iść na normalną Drogę Krzyżową do kościoła, a ta jest w nocy, więc czas się znalazł.”
  • „Chęć sprawdzenia się, utożsamienia z Chrystusem. Bierzemy na drogę nie tylko krzyż brzozowy, bierzemy swoje drobne krzyże.”
  • „To ciekawe doświadczenie. Dla niektórych na pewno forma pokuty. Był czas przemyśleć pewne rzeczy, był czas na medytację, wyciszenie się.”
  • „Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie. Wysłuchanie rekolekcji wiekopostnych w kościele to nie są żadne ćwiczenia duchowe. Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony.”

W Polsce jest to już 9 edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej i cieszy się ona coraz większą popularnością. Tegoroczne hasło – „Droga przełomu” oraz rozważania drogi krzyżowej zapraszają uczestników do podjęcia wyzwania i zmierzenia się ze swoimi trudnościami na płaszczyźnie grzechów, ludzkich słabości czy też życiowych decyzji – po to, aby dokonać kolejnego w życiu przełomu.

Z Mogilna zaplanowane są 3 trasy – do Markowic (37 km), do katedry w Gnieźnie (42 km) oraz do Lichenia (55 km).

Zapisy są dokonywane przez stronę www.edk.org.pl

Koszt materiałów (opis trasy, mapka, rozważania, odblaski) to 10 zł.

Więcej informacji u br. Piotra Krawczyka.

Media  o nas:

www.powolanie-kapucyni.pl